BİKbik

T.C. BAHÇE İCRA DAİRESİ 2021/4 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO’LU TAŞINMAZIN
Özellikleri Osmaniye İl, Bahçe İlçe, 431 Ada, 29 Parsel, YEŞİLYURT Mahalle/Köy, Kıyıklar Mevkii, Osmaniye İli, Bahçe İlçesi, Yeşilyurt Mah. 431 Ada 29 Parselde bulunan taşınmazın adresi Yeşilyurt Mah. Maraş Cad. no: 37 Bahçe Osmaniye dir. 2.775,14 m2 yüzölçümüne sahip Kargir Ev ve Arsa vasıflı taşınmazdır. Parsel güney yönde Şehit Mehmet Çelik Sokak, doğu yönde Maraş Caddesi, diğer yönlerinde komşu parsellere cephelidir. Taşınmaz mesken olarak kullanılmakta olup üzerinde 2 adet bağımsız mesken bulunmaktadır. Belediye mücavir alan içinde iki katlı konut imarlıdır. Taşınmazın çevresinde 1 – 2 katlı ayrık nizamda inşa edilmiş binalar bulunmaktadır. Betonarme yapı strüktüründe, 355 m2 toplam inşaat alanlıdır. Çelik çatılı ve galvaniz oluklu sac örtülüdür. Çelik çatının alanı 250 m2 dir. Parselin yapı dışında kalan kısmı zeytin bahçesi olarak kullanılmaktadır. Taşınmaz 25 yaşlarındadır. Taşınmazın alt katı 3 da bir giriş holünden, üst katı ise iki daireli ve her bir dairesi 3 oda bir giriş holü formunda yapıldığı görülmüştür. İç ve dış kapıları ve pencereleri ahşaptır.
Adresi: Osmaniye İl, Bahçe İlçe, 431 Ada, 29 Parsel, Kıyıklar Mevkii, Bahçe-Osmaniye
Yüzölçümü: 2.775,14 m2
Arsa Payı :
İmar Durumu : 2 katlı konut imarlı
Kıymeti 720.240,97 TL
KDV Oranı %18
Kaydındaki Şerhler Tapu kaydındaki gibidir
1. Satış Günü 18/04/2022 günü 14:00 – 14:05 arası
2. Satış Günü günü 14:00 – 14:05 arası
Satış Yeri : BAHÇE İCRA MÜDÜRLÜĞÜ ODASI ÖNÜ
—————————————————————————————————-
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Taşınmazın İ.İ.K. 133. Maddesi gereğince satışı yapılacağından, satışta 30/11/2021 tarihli açık artırmaya katılan ve 1. ve 2. Sırada teklif verenlerin ihaleye katılmaları durumunda bu tarihli ihalede sürdükleri peyi kendilerine verilen sürede yatırmayarak ihalenin düşürülmesine sebebiyet vermeleri nedeni ile ihaleye katılmaları halinde 30/11/2021 tarihli sürdükleri peyi geçmek suretiyle teklif vermelerinin istenmesine, teminatsız ihaleye alınmamalarına, ve açık artırmada taşınmazın kendilerine ihale edilmeleri halinde sürdükleri peyin peşin alınmasına, verilmemesi halinde bir sonraki en yüksek pey sürene taşınmazın ihale olunmasına, 30/11/2021 tarihli açık artırmaya katılan 1. ve 2. sırada teklif veren ihale alıcıları haricinde ihaleye katılan olması halinde malın muhammen bedelinin yüzde 50’sine ve rüçhanlı alacaklıların alacaklarını ve satış masraflarını geçmesi şartı ile ihale edilmesine, bu bedelle alıcı çıkmaması durumunda ihalenin düşürülmesine,
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20’si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2021/4 Tlmt. Sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64’e karşılık gelmektedir.

ILN01588333

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı