HABERLER

İlçemize Bağlı Üç Köye % 75 Hibe Destekli Çadır Ahır Kuruldu

Bahçe İlçesinde Tarım Ve Orman Bakanlığı Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi Kapsamında 6 Adet Çadır Ahır Kuruldu

 

Bahçe İlçesinde Tarım Ve Orman Bakanlığınca IFAD destekli olarak uygulanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında % 75 hibeli olarak 3 köyde 6 adet çadır ahır tesis ettirildi.

 

Bahçe İlçe Tarım Ve Orman Müdürü Ahmet Refik MÜFTÜOĞLU bu konuda şunları söyledi “Tarım Ve Orman Bakanlığımızca Ifad destekli olarak İlçemizde uygulanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında; Yukarıkarderesi, Bekdemir ve Arıklıkaş köylerimizde ikamet eden büyük baş hayvan yetiştiricilerimize 6 adet çadır ahır tesis ettirilmiştir.

Bu kapsamda 654.000 TL proje bedeli olan 6 adet çadır ahır kurulumu için yetiştiricilerimize % 75 oranında hibe desteği sağlanmıştır.  Ayrıca 2022 yılı içerisinde IFAD destekli Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında; merkez ve köylerimizde ikamet eden 103 çiftçi ve üreticimize 23 adet süt sağım makinesi, 12 adet yem kırma makinesi, 4 adet koyun keçi kırkım makinesi, 4 adet tırpan, 14 adet ilaçlama aleti pülverizatör ve 46 adet motorlu çapa olmak üzere toplamda 558.000 TL. hibe desteği verilmiş ve yine % 100 hibeli olarak 6 çiftçimize, 2,5 dekardan 15 dekar çilek bahçe tesisi kurdurulmuş ve toplamda 367.500TL. hibe desteği sağlanmıştır. Yine 2022 yılı bitmeden 5 adet telli terbiye sistemli bağ tesisi, 2 adet erik bahçesi ve 3 adet ceviz bahçe tesisi tamamlanacaktır.

Tarım Ve Orman Bakanlığımızca Bahçe İlçesinde uygulanmasına başlanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi ile yüksek kesimlerde, kırsalda yaşayan küçük ve orta ölçekli çiftçilerin yaşam şartlarının, refahlarının ve dirençlerinin artırılması hedeflenmektedir. Kırsal dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi; IFAD yani (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu) kredisi, Devlet katkısı ve yararlanıcıların katkıları ile finanse edilmekte olup en az 5 yıl süresince Bahçe İlçesinde uygulanmasına devam edilecektir. Bu proje çerçevesinde Bahçe İlçe merkezi ve köylerinde ikamet eden çitçilere, hayvan yetiştiricilerine, üreticilere ve Kamu yatırımlarına %70 ile %100’e ulaşan oranlarda hibe desteği sağlanmaktadır.” dedi.

ÖZAY

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı