HABERLER

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Vefatının 82. Yıldönümünde Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün aramızdan ayrılışının 82. yıldönümünde Bahçe ilçesi Hükümet Konağı bahçesinde bulunan Atatürk Büstüne Çelenk sunularak anma töreni düzenlendi.

 

 

 

Törene İlçemiz Kaymakamı Salih Kalkan, Belediye Başkanı İbrahim Baz, Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Türker, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma. Üsteğmen Mustafa Karakaya, İlçe Emniyet Müdür Vekili Komiser Yardımcısı Zafer Tombul, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Çelenk sunumlarının ardından Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün ebediyete intikal saati olan 09.05’te siren sesleri eşliğinde iki dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız okundu.

Daha sonra Cansan Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Hatice Üstündağ tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

Üstündağ konuşmasında “Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan büyük Devlet adamı Mustafa Kemali, ölümsüzlüğe geçişinin 82. Yıldönümünde saygı, sevgi, özlem ve rahmetle anıyorum.

 

Bugün Atatürk’ü anmak için sıradan bir gün değildir. Bugün karalar bağlama günü hiç değildir. Bugün onu anlamak, o’nu takip edebilmek, O’nun gibi ileri görüşlü vatansever olabilme günüdür.

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyen Mustafa Kemal Atatürk bugün aramızdan ayrılmış, o çok sevdiği vatan topraklarının sinesine kavuşmuştur. Lakin onun fikirleri, hayal ve özlemleri, ilke ve gayreti hedef ve arzuları yaşamaktadır, Kahraman ecdadımız ile birlikte kurduğu Cumhuriyet ve elde ettiği bağımsızlık O’nun bu vatana en büyük hediyesidir. Bu yüzden Atatürk asla ölmeyecek, kalplerde ve dimağlarda yaşamaya devam edecektir.

57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kanırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından 10 Kasımların önemi büyüktür.

 

Mensubu olduğu Büyük Türk Milletini sonsuz bir aşkla seven ve kısacık yaşamı içine yüzyılları sığdıran Mustafa Kemal, milleti için her türlü zorluğa katlanmış ve kendini ona adamıştır. Onun “Ben gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceği” sözü, milletini ne kadar çok sevdiğini göstermektedir.

Atatürk, toplumun her kesimini kucaklayan bir halk adamıydı. Köylüye, askere, polise, öğretmene, sanatçıya, sporcuya, kadına, çocuk ve gençlere… kısaca toplumun tüm kesimlerine değer vermiş ve destek olmuştur. O bir halk adamı diyoruz; çünkü hep halkı için uğraşmış, halktan birisi gibi davranmıştır. Onun “Benim için en büyük makam ve ödül, Türk milletinin bir ferdi olarak yaşamaktadır”. Sözü de bunu kanıtlar.

Bugün Atatürk’ün yolundan giden bizlere düşen görev, yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır. Bunun için, 10 Kasımları aydınlık geleceğimize yönelik atılımlarımızın esin kaynağı haline getirmeliyiz. Onun hayalleri ile yaşamalı ülkülerini yaşatmalıyız.

Atatürk’ün “Cumhuriyeti biz kurduk; Onu yaşatacak ve yükseltecek sizlersiniz” sözü de bizlerin daima bu şuurda olmamız gerektiğinin bir öngörüsüdür. Hepimize düşen görev; çocuklarımızı gençlerimizi ve toplumun her kesimini bu ülkü ile eğitmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 82. Yıl dönümünde bir kez daha rahmet, minnet ve şükranlar ya ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından ilçedeki okullardan seçilen öğrenciler şiirler okudu.

Programda Cansan Ortaokulu öğrencileri 10 Kasım oratoryo gösterisi düzenledikten sonra tören sona erdi.

ÖZAY

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı