HABERLER

BAL’dan Örnek Proje “Ben Yaptım Sende Yaparsın”

BAHÇE Anadolu Lisesi örnek bir projeye imza attı. Milli Eğitim Bakanlığının “Ben Yaptım Sende Yaparsın” projesinde ortaokul 8. Sınıf ve lise 12. Sınıfa devam sınava öğrencilerinin hedef alındığı projede; öğrenciler aynı yollardan geçen akranlarıyla buluşturularak motivasyon sağlamak amacıyla akran rehberliği kapsamında rehber öğretmenleri Ali Toz, başkanlığında kendi okullarından mezun olan öğrencilerle buluşarak, söyleşi yapıp tecrübelerinden faydalandılar ve projeler hakkında bilgilendirildiler.

Okul Rehber Öğretmeni Ali Toz, “İl Milli Eğitim ARGE’ nin yürüttüğü “Ben Yaptım  Sen de Yaparsın projesi” kapsamında mezun öğrencilerimizle AKRAN REHBERLİĞİ  gerçekleştirdik. Mezun öğrencilerimiz Sınava nasıl çalıştıklarına dair öğrencilerimizle güzel bir etkileşim sağladılar. Mezun öğrencilerimiz İstanbul Üniversitesi Hukuk öğrencisi Elife Arzu ALAGÖZ’ e, Cumhuriyet Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencisi İlayda SAY’a ve Okulumuzdan mezun olup okuduğu okulda İngilizce Öğretmeni olarak görev yapan İpek ÖZTÜRK’ katılımlarından dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Yapılan proje hakkında bilgi veren Rehber Öğretmen Ali Toz,

“PROJENİN AMACI VE GEREKÇESİ:

Akran temelli uygulamalar pek çok farklı türe sahip olup; akran desteği, akran arabuluculuğu, akran eğitimi, akran lideri gibi isimlerle de anılmaktadır. Fakat akran yardımcılığı, akran temelli programlarda en çok kullanılan addır. Akran yardımcılığı uygulaması öğrenciden öğrenciye hizmet olup, okul öncesi dönemden yükseköğretim kademesine kadar uygulanabilen, öğrencilerin birbirlerine destek verdikleri bir süreçtir Ergenlik dönemindeki çocuklar ailelerinden veya öğretmenlerinden gelen söylemleri kabul etmekte zorlanmakta, söylenenleri eleştiri olarak kabul etmekte, nasihat olarak algılamakta ve kabul etme noktasında direnç göstermektedirler. Aslında bu dönemde ergenin işi çok zordur. Tüm coşkunun içinde yalnızlık, çaresizlik ve şaşkınlık içindedir. Desteğe ve yardıma en muhtaç olduğu dönemde kendisine yardım edecek nesnelerden uzaklaşmak zorundadır. Bu da en yakınından başlayacak, ebeveynlerine eleştiri dozunu arttıracak, hatta onları kötüleyecektir. Bunun sıkıntısını duyan ergen akran grubunda bu duyguları rahatça paylaşacak, dinlendiğini görecek, sorunun ortak olduğunu anlayacaktır. Bir anda akran kümesi tanıdık, yabancılık çekilmeyen, daha az ürküten, sıcak bir yuva özelliği kazanacaktır. Bu yeni yuva da çatışmalar söz konusu olsa da istemediğinde uzaklaşma olanağı elinizdedir, eylemleriniz yadırganmamaktadır, çelişkiler cezalandırılmamaktadır. Benzer ve tanıdık sorunlar ortak problemdir. Bunlardan dolayı akran kümesi ergene sorunlarını kolayca işleme umudu vermekte, umudun yanında destek de olmaktadır” dedi.

ÖZAY

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı