HABERLER

Bahçe Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Kabul Edilen Erasmus+ Projesi İspanya’da Uygulayacak

BAHÇE Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Şubat 2020 döneminde Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığına sunulan “Mobilya ve İç Mekan Tasarımında CNC Uygulamaları Stajı” isimli proje Ulusal Ajans tarafından kabul edilmiş olup, 27.02.2022-26.03.2022 tarihleri arasında İspanya’nın Granada kentinde bulunan Asociación Granadina para la Información, Formación y Desarrollo de las Nuevas Tecnologías’un (AGIFODENT) koordinatörlüğünde Artesanía Nazarí’de (http://artesanianazari.es/) uygulanacak.

Proje, Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanında öğrenim gören 12 öğrenciyi kapsamakta. Öğrenciler; kendi alanlarında elde etmiş oldukları başarıya göre değerlendirilerek projeye katılmaya hak kazanacaklardır.

Projenin amacı ve içeriği hakkında bilgi veren Okul Müdürü Müberra KAYIRICI “Bildiğiniz üzere Okulumuz son yıllarda proje tabanlı eğitim ve öğretime ağırlık vererek öğrencilerimizin, salt bilgiden ziyade uygulama ve analiz etme yeteneklerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmaktadır. TÜBİTAK tarafından düzenlenen proje yarışmalarındaki başarımızı bu alanda da sürdürmekteyiz.

İşletmeler ile yapmış olduğumuz görüşmelerde; Mobilya ve İç Mekan Tasarım sektörünün sürekli geliştiği, değişen ihtiyaçlara cevap verecek makine ve donanımın sürekli değiştiği,    bu teknolojik gelişimi okul olarak takip etmekte sıkıntılar yaşadığımızı belirledik. İş gücü piyasasının gelişim ve değişime ayak uydurma hızı, ne yazık ki okullardan çok daha hızlı ve ileri olduğu için verilen eğitimle sektörün ihtiyacını karşılayacak kazanımlara sahip öğrencinin yetiştirilmesinin güç olduğunu üzülerek belirledik. Bizde öğrencilerimizin AB’de CNC ile mobilya imalatı dalında kullanılan yenilikçi uygulamalar ve güncel teknolojileri kullanabilen ve çevresiyle paylaşabilecek bireyler olarak iş gücüne katılabilmelerine katkı sağlama düşüncesiyle projemizi hazırladık. Bunun sonunda hem okulumuzun hem de mesleki eğitimimizin hedeflerinden biri olan, mezunlarımızın kendi yetenekleri doğrultusunda bir iş ve mesleğe sahip olmaları, istihdamlarına katkı sağlanarak mesleki eğitim yoluyla insan kaynaklarımızın etkin kullanılması ve sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesine katkı sağlanacaktır.

Proje kapsamında Mobilye ve İç Mekan Tasarımı alanında mesleki eğitim gören 12 öğrencimiz 27.02.2022-26.03.2022 tarihleri arasında İspanya’nın Granada kentinde bulunan Agifodent’in koordinatörlüğünde  Artesanía Nazarí’in ilgili departmanlarında stajlarını yapacaklardır.

İşletmede yapılacak uygulamalı eğitimler ile öğrencilerimizin, Mobilya üretiminde CAD/CAM programını kullanımı, CNC makinelerinde ebatlama işlemi yapma, CNC makinelerinde kenar ve yüzey frezeleme yapma, CNC makinelerinde delme işlemleri yapma, CNC tezgâhlarda tornalama yapma ve Lazer makinelerinde kesim, oyma, kakma ve yakma işlemlerini yapma konularında deneyim elde etmeleri sağlanacaktır.

Projenin hazırlanmasında emeği geçen bütün öğretmen ve öğrencilerime teşekkür ederim.Yapmış oldukları bu çalışma Bahçe’de mesleki eğitime ivme kazandıracaktır. Proje kapsamında yapılacak her türlü faaliyet Okulumuzun web sitesinden http://bahceeml.meb.k12.tr/  ve https://www.facebook.com/profile.php?id=100057119642505 facebook adresinden takip edilebilecektir. ” dedi.

Konu hakkında Bahçe İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Üzeyir AKSOY ise ”Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarımızın Erasmus+ programı kapsamında Şubat 2020 döneminde Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’na sunmuş oldukları projenin kabul edilmesi bu alanda yapmış olduğumuz çalışmaların ne denli verimli olduğunun göstergesi olması açısından oldukça önemlidir.2022 yılı içerisinde toplamda 12 öğrencimiz ve 3 refakatçi öğretmenimiz İspanya’da  staj çalışmalarına katılacaklardır. Bu İlçemiz için elbette önemli bir kazanımdır. Önceki yıllarda Erasmus+ programı kapsamında yurtdışında bulunmuş öğrencilerimizdeki gözle görülür değişim, bu tip projelerin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu proje kapsamında yurtdışında bulunmuş öğrencilerimizin piyasa tarafından tercih edilmeleri ise onlar açısından ayrı bir avantaj oluşturmaktadır. Bu projenin hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanı Sayın İlker ASTARCI’ya ve  şahsında tüm çalışanlarına bir kez daha göstermiş oldukları yakın ilgiden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Projenin tüm hazırlık faaliyetlerinin tamamlandığını belirten Okul yetkilileri pandemi kuralları çerçevesinde stajı gerçekleştireceklerini ifade ettiler.

Özay DOĞAN

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı