HABERLER

Bahçe Bir İlke Daha Kavuştu

İlçemizde bugüne kadar bulunmayan Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonu kuruldu.

Bahçe ilçesinde bugüne kadar bulunmayan Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonu olmadığı için ilçede ki araç sahipleri Osmaniye, Düziçi ve hatta İslahiye’ye kadar gidip araçlarının Egzoz Gazı Emisyon Ölçümlerini yaptırmak zorunda kalıyorlardı.

01 Ocak 2021 tarihinden itibaren D-400 Karayolu üzeri Altaş Dinlenme Tesisleri Nohut Köyü Otoban turnike çıkışında Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonu faaliyetine başladı.

İşletme sahibi Battal Köşker, bir Ocaktan itibaren her türlü araçların Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yaptıklarını belirterek; daha öncesinde de büyük araçların dijital elektronik takoğraf, kalibrasyon muayenesini yaptıklarını belirtti.

Bu iş öncesinde altyapısı olduğu için Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonunu da getirerek Bahçe ilçesinde hizmet vermeye başladıklarını belirten Köşker, “Araçların Muayene edilmelerinin yanı sıra birde araçlardan çıkan egzoz gazından dolayı çevre kirliliğinin önüne geçilebilmesi ve araçların gaz salınımının kontrol edilmesi adına egzoz gazı emisyon ölçümü hizmeti vermeye yetkili kurumuyuz.

2020 yılında 80 TL olan Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm ücreti 2021 yılında belirlenen yeniden değerlendirme oranı ile birlikte 90 TL’ye yükselmiştir.

Muayene süresini kaçırdıktan sonra Egzoz Muayenesi yaptıran kişilerin cüzi bir miktar gecikme bedeli uygulanmaktadır. Gecikme ücreti cüzi olmasına karşın trafikte egzoz muayenesi olmayan araçlara çok ciddi rakamlarda ceza uygulanmaktadır. Egzoz Gazı Emisyon muayenesi yapılmayan araçlar için 2021 yılında uygulanacak ceza bedeli 2.067 TL’dir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapılmayan araçların, araç muayeneleri ağır kusurlu olarak değerlendirilir ve muayeneleri onaylanmaz” dedi.

K.AKKAYA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı