HABERLER

4 Bin Ceviz Fidanı Toprakla Buluştu

Osmaniye’nin Bahçe ilçesi ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 4 Bin ceviz fidanı 15 köyde ikamet eden çiftçiye dağıtıldı.

İlçe Tarım Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen fidan dağıtım törenine Bahçe Belediye Başkanı İbrahim Baz, Osmaniye il Tarım ve Orman Müdürü Recep Bulut, Bahçe ilçe Tarım ve Orman Müdür vekili Ziraat Mühendisi Hüseyin Selçuk, Bahçe Ziraat Odası Başkanı Fatma Şahin ve fidan alacak çiftçiler katıldı.

Osmaniye il Özel İdaresi tarafından %50 Devlet Destekli 4 bin kök ceviz fidanı yaklaşık 300 dönüm arazide yetiştirilecek. Ceviz fidanlarından 3 bin adedi çenter cinsi olurken; geriye kalan bin adette Maraş-18 cinsi. Maraş-18 ceviz fidanı dönüme 10 adet dikilirken; çenter cinsi fidan ise dönüme 15 adet dikiliyor.

Tanesi 16 lira olan ceviz fidanının 8 lirasını çiftçi karşılıyor.

Dağıtımda bir konuşma yapan il Tarım Müdürü Recep Bulut, “ toplam 4 bin adet ceviz fidanından 80 çiftçimiz yararlanacak. Bu fidanın 3 bin adeti center, bin adeti Maraş-18 cinsi biz üzerimize düşeni yaptık, çiftçilerimizde inşallah üzerine düşeni yaparak bu fidanları yetiştirir ve ekonomiye katkı sağlarlar” dedi.

Bahçe Belediye Başkanı İbrahim Baz da yaptığı konuşmasında, ”sivil toplum örgütlerimiz ve çok kıymetli Bahçeli çiftçilerimiz, bugüne kadar bu mekanda birçok fidan dağıtıldı. Üretmenin ne demek olduğunu en iyi sizler bilirsiniz. Elinizin emeğini ve bereketini yemenin ne kadar kutsal olduğunu sizler daha iyi bilirsiniz. Bugün burada 4 bin adet ceviz fidanı dağıtıyoruz. %50’si Osmaniye Valiliği İl Özel idaresi tarafından desteklenmektedir. Bu proje gibi bu güne kadar kiraz olsun, üzün olsun, zeytin olsun bir çok projelerde de çiftçilerimize destek olundu. Hepinize hayırlı olsun” dedi.

Bahçe Ziraat Odası Başkanı Fatma Şahin de çiftçilerimize önümüzde ki günlerde başlayacak olan sumak ekşi projesinin müjdesini verdi.

Özay DOĞAN

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı