Uncategorized

Yeni Yılın İlk Siftahı Ülkü Ocaklarından

Osmaniye ili Bahçe ilçesi Ülkü Ocakları Bahçe ilçe Başkanlığı tarafından her esnafın kapısına zarf içerisinde bir yazı metni ve 35 kuruş siftah parası bırakıldı.

Sabahın erken saatlerinde işyerlerini açan esnaflarımız ilk siftahlarını Ülkü Ocaklarının işyerlerinin kapısının altından bıraktığı 35 kuruşla yaptılar. Bahçe Ülkü Ocakları Başkanı Suat Üstün konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları belirtti.

“değerli Esnaf ve Sanatkârlar kardeşlerimiz, Sizler Milli Birliğimizin, kardeşliğimizin, toplumsal ahlak ve Adalet ölçülerimizin halk içinde ki en kutlu temsilcileri; günümüzün ahilerisiniz. Bilindiği üzere Ahilik Milletimize alın teri ile geçinme, başı dik, Özgüvenli ve minnetsiz yaşama şuurunu kazandırmış, Böylelikle muazzam ismini tarihe altın harflerle yazılmasına dayanak olmuştur. Ahiler sayesinde toplumumuzda güven hakim olmuş, Milli ve manevi terbiye ekonomik ilişkilerimize yerleşmiştir.

Sözünde durmak, helal ticaret yapmak Ahilerimizden Esnaf ve Sanatkârlarımıza miras kalan tarihi bir Ahlak ve terbiye kaidesidir. Esnaf olmadan büyüme olmaz, Esnaf olmadan zenginleşme, refah, bolluk olmaz. Esnaf olmadan huzur ve sükûnetin tamir ve tesisi de olmaz. Esnaf olmadan Memleket olmaz. Türk İslam Medeniyetinin bereket ve bütünlük kalesi kuşkusuz Esnaf ve Sanatkârlarımızdır.

Bu Memleket dükkânını besmeleyle açıp şükürle kapatan esnafımıza minnettardır. “Atalarımız siftahı hayır duasıyla alınan para berekettir” derler.

 

NEDEN 35 KURUŞ

Bahçe Ülkü Ocakları Başkanı Suat Üstün, neden zarfların içerisine 35 kuruş koyduklarını şöyle açıkladı:

Ülkücü Şehidimiz Yusuf İmamoğlu, 8 Haziran 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü son sınıfta okurken;  Yüksek Öğretmen Okulunda okuyan arkadaşlarının karnelerini imzalatmak üzere okula gittiğinde anarşist silahlı grubun yaylım ateşine maruz kalarak ağır yaralanmış, anarşist militanların ambulansı okula sokmadıkları için hastaneye zamanında götürülemeyerek şehit düşmüştü.  Şehit olduğu zaman Yusuf İmamoğlu’nun cebinden 35 kuruş para çıkmış yapılan otopsi sonucunda da İmamoğlu’nun üç gündür hiçbir şey yememiş olduğu tespit edilmişti.

Bizde bu şehidimizin anısına zarfların içerisine 35 kuruş koyduk. Tüm esnafımızın ticareti Bereketli, rızkımızın bol olmasını temennisi ile şehidimizin anısına hürmeten günün ilk siftahını hayır dualarımızla bizler yapmak istedik. Yüce yaradan tüm esnaf ve Sanatkârlarımıza Hz. Peygamberimizin ticaret ahlakını vermesi temennisiyle hayırlı bol kazançlar diliyoruz” dedi.

ÖZAY DOĞAN -BAHÇE DHA

Show More

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close